İzmir Tınaztepe Üniversitesi 2018 de kurulan bir sağlık üniversitesidir. Üniversite bünyesinde Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu yer almaktadır. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik, Ebelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon olmak üzere dört bölümden, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ise Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Anestezi, İlk ve Acil Yardım, Ameliyathane Hizmetleri, Fizyoterapi olmak üzere 5 bölümden oluşmaktadır.Toplam öğrenci sayımız 467’dir.

Gelişen teknolojiye uyum sağlamanın gereği olarak yıllar içinde eğitimde teknoloji kullanımı artmıştır. Bununla ile birlikte öğrenci ve öğretim elemanlarının eğitim faaliyetlerinden beklentileri değişmiştir. Bu beklentiler uzaktan eğitimin aktif olarak kullanılmasını gerekli kılmıştır. Bu kapsamda 5 Ekim 2020 tarihinde İzmir Tınaztepe Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) kapsamında eğitim öğretim faaliyetleri başlamıştır. Birinci dönem müdürlüğünü Prof. Dr. Ayşe Canan Yazıcı Güvercin yürütmektedir.

Üniversitemizin ilk eğitim-öğretim yılı olan 2020-2021’de, tüm birinci sınıf öğrencilerine sunulan derslerin uzaktan eğitimle verilmesi sağlanmıştır. Bu doğrultuda ortak derslerimiz Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve bazı seçmeli derslerimiz asenkron, diğer tüm derslerimiz ise senkron olarak üniversite genelinde toplam 467 öğrenciye uzaktan eğitim yöntemi ile sunulmaktadır.